Martini Caffe
СОЛЕНИ ВАФЛИ

БУРГЕР ВАФЛА

550гр

јунешка плескавица, сланина, топено сирење, чедар кашкавал, домат, краставица, марула, кромид, помфрит, барбикју сос, бургер сос, вафла

350 ден.

ЧИКЕН БУРГЕР ВАФЛА

550гр

пилешки стек, топено сирење, чедар кашкавал, домат, краставица, марула, помфрит, барбикју сос, бургер сос, вафла.

330 ден.

ГИРО ВАФЛА

450гр

свинско/пилешко месо, топено сирење, домат, краставица, кромид, зазики, сенф, помфрит, вафла

330 ден.

ПАСТРМАЈЛИЈА ВАФЛА

350гр

свинско/пилешко месо, кашкавал, јајце, буковец, феферони, сусам 

300 ден. / 280 ден.

ПЕПЕРОНИ ВАФЛА

400гр / 18цм

кулен, моцарела, кашкавал, павлака, феферони, оригано, сос од домати

270 ден.

ПАРМЕЗАН ВАФЛА

400гр / 18цм

пармезан, моцарела, павлака, шери домат, оригано, сос од домати 

270 ден.

ИТАЛИЈАНСКА ПИЦА ВАФЛА

450гр / 22цм

свинска пршута, кашкавал, моцарела, печурки, маслинки, пиперка, домат, оригано, сос од домати

320 ден.

МАРТИНИ ВАФЛА

450гр / 18цм

свинска пршута, кашкавал, сирење, павлака, маслинки, домат, кисела краставица, оригано

310 ден.

КВАТРО САЛАМИ ВАФЛА

400гр / 18цм

свинска пршута, кулен, сланина, пилешка шунка, кашкавал, павлака, печурки, оригано, сос од домати

310 ден.

КВАТРО ФОРМАЏИ ВАФЛА

400гр / 18цм

гауда, зденка, горгонзола, моцарела, кашкавал со зачин, павлака, пиперка, домат, маслинки, сусам

310 ден.

КЛУБ СЕНДВИЧ ВАФЛА / КУЛЕН КЛУБ

350гр

пилешка шунка/кулен, кашкавал, павлака, домат, краставица, маслинки, марула, помфрит

300 ден. / 320ден.

ФОРНАРИНИ ВАФЛА

150гр

со рендано сирење

150 ден.

=========================================================================

МАКЕДОНСКА ВАФЛА

350гр / 18цм

полнета со кашкавал, пилешка шунка, сирење, краставица, домат, маслинки, оригано

210 ден

=========================================================================

ОМЛЕТ ВАФЛА

400гр / 18цм

јајца, пилешка шунка, кашкавал, сирење, печурки, домат, краставица, оригано

230 ден

=========================================================================

ВЕГЕТАРИЈАНСКА ВАФЛА

400гр / 18цм

кашкавал, кромид, пиперка, домат, маслинки, печурки,  оригано,  сос од домати

250 ден

=========================================================================

ПИЦА ВАФЛА / КУЛЕН ПИЦА ВАФЛА

400гр / 22цм

пилешка шунка/кулен, кашкавал, печурки, маслинки, пиперка, домат, оригано, сос од домати

260 ден / 280 ден

=========================================================================

=========================================================================

СТЕЛАТО ВАФЛА

400гр / 18цм

пилешка шунка, кулен, кашкавал, печурки, павлака, оригано, сос од домати

310 ден


=========================================================================

РУКОЛА ВАФЛА

400гр / 18цм

рукола, свинска пршута, моцарела, маслинки, оригано, сос од домати

310 ден

=========================================================================

ЛОСОС КЛУБ СЕНДВИЧ ВАФЛА

300гр

чаден лосос, домат, краставица, маслинки, марула, мајонез,  помфрит

340 ден

=========================================================================

РОЈАЛ СЕНДВИЧ ВАФЛА

450гр

свинска пршута, сланина, пармезан, павлака, домат, краставица, маслинки, оригано, мајонез, марула, помфрит

320 ден

=========================================================================

ПАСТА & РИЖОТО


ПАСТА КАРБОНАРА

350гр

сланина, пармезан, јајца, маслиново масло, павлака за готвење, вафла

310 ден.

ПАСТА КВАТРО ФОРМАЏИО

350гр

горгонзола, моцарела, пармезан, кашкавал, павлака за готвење, вафла

320 ден.

ПИЛЕШКО РИЖОТО

350гр

ориз, пилешки стек, печурки, брокула, карфиол, морков, пиперка, кромид, шери домат, магдонос, вафла

 

290 ден.

ФРУТИ ДИ МАРЕ РИЖОТО

350гр

ориз, шкампи, школки, лигњи, ракчиња, лук, кромид, шери домат, пиперка, магдонос, пелат сос, бело вино, вафла

360 ден.

==================================================================================================================================================

ПАСТА ФРУТИ ДИ МАРЕ

350гр

шкампи, школки, лигњи, ракчиња, лук, шери домат, магдонос, маслиново масло, пелат сос, бело вино, вафла

360 ден

==================================================================================================================================================

ПАСТА АЛИ ОЛИО

350гр

шери домат, маслинки, пиперка, лук, магдонос, босилек, маслиново масло, вафла

270 ден

==================================================================================================================================================

ПАСТА БОЛОЊЕЗЕ

350гр

мелено јунешко месо, кромид, пелат сос, вафла

290 ден

==================================================================================================================================================

ПИНСА РОМАНА


ПИНСА КАПРИЧИОЗА

пелат сос, шунка, свински врат, кашкавал, печурки, маслинки

380 ден

==================================================================================================================================================

ПИНСА КВАТРО ФОРМАЏИ

пелат сос, пармезан, моцарела, гронгонзола, кашкавал, оригано

410 ден

==================================================================================================================================================

ПИНСА ПРШУТА

пелат сос, пршута, пармезан, моцарела, кашкавал, оригано

430 ден

==================================================================================================================================================

ПИНСА МОРТАДЕЛА

мортадела, ф’стак, кашкавал, моцарела, песто, рикота

390 ден

==================================================================================================================================================

ПИНСА КУЛЕН

пелат сос, кулен, кашкавал, моцарела, шери домат, оригано

400 ден

==================================================================================================================================================

ПИНСА СЛАНИНА

пелат сос, сланина, моцарела, капкавал, печурки, шери домат, оригано

390 ден

==================================================================================================================================================

ПИНСА АЛПОЛИЈА

моцарела, кашкавал, лук, магдонос

330 ден

==================================================================================================================================================

ПИНСА ВЕГЕТАРИЈАНА

пелат сос, кашкавал, тофу сирење, печурки, маслинки, пченка, пиперка, домат, кромид

340 ден

==================================================================================================================================================

ПИНСА ПИЛЕШКО ВО КАРИ

пелат сос, пилешко, моцарела, кашкавал, печурки, босилок, рикота

390 ден

==================================================================================================================================================

МАРГАРИТА

пелат сос, моцарела, пармезан, босилок, маслиново масло

340 ден

==================================================================================================================================================

МАРТИНИ DELICIOUS

пелат сос, пршута, пармезан, моцарела, кашкавал, фета сирење, пиперка, сушен домат, шери домат

430 ден

==================================================================================================================================================

МАРТИНИ HOT

пелат сос, панцета, кулен, моцарела, кашкавал, пиперка, сушен домат, кромид, лут сос

440 ден

==================================================================================================================================================

БУРГЕР ПИЦА

пелат сос, свинско месо, моцарела домат, кисела краставица, кромид, оригано, бургер сос

440 ден

==================================================================================================================================================
ВАФЛА САЛАТИ

ИТАЛИЈАНСКА САЛАТА

400гр

свинска пршута, сланина, кашкавал, ореви, сусам, домати, шери домат, ротквица, дајкон, кубети, дресинг, марула, вафла

 

320 ден.

ЦЕЗАР САЛАТА

400гр

пилешко во кари, пармезан, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, маслинки, кубети, дресинг, марула, вафла

320 ден.

ФРЕШ САЛАТА

400гр

краставица, домат, шери домат, марула, ротквица, дајкон, маслинки, јаболко, круша, мелени ореви, кубети, дресинг, вафла

270 ден.

РУКОЛА САЛАТА

200гр

рукола, пармезан, шери домат, вафла

260 ден.

=========================================================================

ШОПСКА САЛАТА

400гр

домат, краставица, кромид, сирење, маслинки

240 ден

=========================================================================

ПОСНА САЛАТА

400гр

краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, зелена пиперка, пченка, маслинки, марула, вафла

260 ден

=========================================================================

КАПРЕЗЕ САЛАТА

300гр

моцарела, домат, босилек, вафла

260 ден

=========================================================================

АМИНТА САЛАТА

450гр

пилешко во кари, фета сирење, пармезан, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, маслинки, кубети, дресинг, марула, вафла

330 ден

=========================================================================

ПЕЧУРКА САЛАТА

400гр

пилешко во кари, свинска пршута, краставица, домат, шери домат, печурки, дајкон, ротквица, маслинки, пченка, зелена пиперка, мелени ореви, кубети, дресинг, марула, вафла

350 ден

=========================================================================

ТАКО САЛАТА

400гр

свинско месо, пармезан, чедар, чипс, црвен грав, кромид, пченка, шери домат, зелка, марула, рукола, пикантен дресинг, вафла

330 ден

=========================================================================

=========================================================================

МАРТИНИ САЛАТА

400гр

телешко месо, пармезан, моцарела, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, маслинки, кубети, дресинг, марула, вафла

360 ден

=========================================================================

ТУНА САЛАТА

400гр

туна, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, пченка, маслинки, кромид, кубети, дресинг, вафла, марула

300 ден

=========================================================================

САЛАТА СО РАКЧИЊА

400гр

ракчиња, варено јајце, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, рузмарин, маслинки, кубети, дресинг, марула, вафла

340 ден

=========================================================================

САЛАТА СО ЛОСОС

300гр

лосос, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, рузмарин, маслинки, кубети, дресинг, марула, вафла

350 ден

=========================================================================

АВДОКАДО САЛАТА

400гр

пилешко месо, пармезан, фета сирење, домат, краставица, пченка, кубети, марула, рукола, авокадо сос

350 ден

=========================================================================

МЕЗЕ & ОРДЕВЕРИ

МАРТИНИ ОРДЕВЕР

400гр

кораб овчи кашкавал, пармезан, рокфорд, овчо сирење, свинска пршута, крајнер свинска салама, елпозо свинска салама, кулен

1000 ден

================================================================================================================

МЛЕЧЕН ОРДЕВЕР

300гр

кораб овчи кашкавал, овчо сирење, рокфорд, пармезан, кашкавал со зачини

800 ден

================================================================================================================

ТОПОЛ ОРДЕВЕР

500гр

пилешки прсти, кашкавал, зденка, маслинки со моцарела, кромид, крокети моцарела, веџис компир

800 ден

================================================================================================================

 

ОРДЕВЕР ПО ИЗБОР (50гр / 100гр)

 

КАШКАВАЛ…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………110 ден / 220 ден

КАШКАВАЛ ОВЧИ КОРАБ…………………………………………………………………………………………………………………………………………..150 ден / 300 ден

ПРШУТА СВИНСКА…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….150 ден / 300 ден

ПРШУТА ГОВЕДСКА…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..180 ден / 360 ден

КУЛЕН………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..110 ден / 220 ден

КРАЈНЕР СВ. САЛАМА……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..160 ден / 320 ден

ЕЛПОЗО СВ. САЛАМА……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..160 ден / 320 ден

СЛАНИНА…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..110 ден / 220 ден

ОВЧО СИРЕЊЕ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………100 ден / 200 ден

ФЕТА СИРЕЊЕ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………110 ден / 220 ден

МОЦАРЕЛА………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..130 ден / 260 ден

РОКФОРД……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………130 ден / 260 ден

ПАРМЕЗАН…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………150 ден / 300 ден

БРИ СИРЕЊЕ (100гр)…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..300 ден

 

================================================================================================================

 

ТОПЛО МЕЗЕ

 

ЗДЕНКИ ПОХОВАНИ

200гр

250 ден

================================================================================================================

КРОМИД ПОХОВАН

250гр

240 ден

================================================================================================================

КРОКЕТИ СО МОЦАРЕЛА

200гр

240 ден

================================================================================================================

МАСЛИНКА СО МОЦАРЕЛА

200гр

240 ден

================================================================================================================

ПОХОВАН КАШКАВАЛ

250гр

250 ден

================================================================================================================

ПИЛЕШКИ ПРСТИ

250гр

280 ден

================================================================================================================

КОРНФЛЕКС ПИЛЕШКИ ПРСТИ

250гр

320 ден

================================================================================================================

ПОМФРИТ

250гр

140 ден

================================================================================================================

ПОМФРИТ СО РЕНДАНО СИРЕЊЕ

270гр

160 ден

================================================================================================================

ВЕЏИС КОМПИР

250гр

170 ден

================================================================================================================

НАЧОС

200гр

рендан кашкавал, салса сос, кечап

160 ден

================================================================================================================

НАЧОС ЧЕДАР

220гр

чедар кашкавал, кашкавал, салса сос, кечап

200 ден

================================================================================================================

БЛАГИ ВАФЛИ

КРЕМ ВАФЛА / КРЕМ СЛАДОЛЕД ВАФЛА

400 гр. / 18цм
чоколаден крем (црн/бел), чоколадни трошки, банана, шлаг

450 гр. / 18цм
чоколаден крем (црн/бел), чоколадни трошки, банана, шлаг, топка сладолед

220 ден. / 250 ден.

ДЕТСКА ВАФЛА

450гр / 18цм

чоколаден крем, свежо овошје, мед, м&м бонбони, чоколадни трошки и колачи, шлаг

270 ден.

КРЕМ М&М ВАФЛА

380гр / 18цм

чоколаден крем, м&м бомбони, чоколадни трошки, банана, шлаг

270 ден.

КИНДЕР ВАФЛА

 350гр / 18цм

киндер крем, чоколадни трошки, банана, шлаг 

280 ден.

РАФАЕЛО ВАФЛА

350гр / 18цм

рафаело крем, чоколадни трошки, банана, шлаг 

280 ден.

БИСКВИТ ВАФЛА

350гр / 18цм

чоколаден бисквит крем, чоколадни трошки, банана, шлаг 

270 ден.

ВИШНА ВАФЛА / ВИШНА КУП ВАФЛА

350гр / 18цм
слатко од вишни, шлаг

350гр / 22цм
слатко од вишни, шлаг, топка сладолед

250/270 ден.

ОВОШНА КРЕМ ВАФЛА

400гр / 18цм

чоколаден крем, свежо овошје, чоколадни трошки, шлаг

290 ден.

================================================

СНИКЕРС ВАФЛА

350гр / 18цм

сникерс крем, чоколадни трошки, банана, шлаг

270 ден

================================================

НУТЕЛА ВАФЛА

350гр / 18цм

нутела крем, чоколадни трошки, банана, шлаг

280 ден

================================================

БАБЕЛ ВАФЛА

350гр / 20цм

нутела крем, киндер крем, џем од јагода, топка сладолед, шлаг

300 ден

================================================

ШЕХЕРЗАД КУП ВАФЛА

350гр / 18цм

четири видови на џем, топка сладолед, шеќер во прав, шлаг

260 ден

================================================

================================================

ШВАРЦВАЛД ВАФЛА

350гр / 18цм

чоколаден крем, слатко од вишна, топка сладолед, чоколадни трошки, банана, шлаг

300 ден

================================================

РАФАЕЛО КУП ВАФЛА

350гр / 18цм

рафело крем, топка сладолед, шеќер во прав, чоколадни трошки, шлаг

300 ден

================================================

ЧОКО КУП ВАФЛА

350 гр/18цм

чоколаден крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг

260 ден

================================================

НУТЕЛА КУП ВАФЛА

350гр / 18цм

нутела крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг

300 ден

================================================

================================================

БИСКВИТ КУП ВАФЛА

350гр / 18цм

чоколаден бисквит крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг

290 ден

================================================

СНИКЕРС КУП ВАФЛА

350гр / 18цм

сникерс крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг

290 ден

================================================

КИНДЕР КУП ВАФЛА

350гр / 18цм

киндер крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг

300 ден

================================================

ПАЛАЧИНКИ (единечна / порција)


МЕД И ОРЕВИ

220гр

160 ден / 300 ден

================================================================================================================

ЏЕМ И ОВОШЕН ПРЕЛИВ

220гр

вишна, јагода, малина, капина

160 ден / 300 ден

================================================================================================================

КОКТЕЛ

250гр

свежо овошје, џем, овошен прелив, шлаг

160 ден / 300 ден

================================================================================================================

ЧОКОЛАДЕН КРЕМ

220гр

чоколаден крем, банана, чоколадни трошки, чоколаден прелив, шлаг

140 ден / 260 ден

================================================================================================================

НУТЕЛА КРЕМ

220гр

нутела, банана, чоколадни трошки, чоколаден прелив, шлаг

180 ден / 330 ден

================================================================================================================

СНИКЕРС КРЕМ

220гр

сникерс крем, банана, чоколадни трошки, чоколаден прелив, шлаг

180 ден / 330 ден

================================================================================================================

БИСКВИТ КРЕМ

220гр

бисквит крем, банана, чоколадни трошки, чоколаден прелив, шлаг

180 ден / 330 ден

================================================================================================================

РАФАЕЛО КРЕМ

220гр

рафаело крем, банана, чоколадни трошки, чоколаден прелив, шлаг

180 ден / 330 ден

================================================================================================================

КИНДЕР КРЕМ

220гр

киндер крем, банана, чоколадни трошки, чоколаден прелив, шлаг

180 ден / 330 ден

================================================================================================================

СЛАДОЛЕД


ТОПКА СЛАДОЛЕД

50гр

60 ден

================================================================================================================

СЛАДОЛЕД КУП СО СЛАТКО ОД ВИШНА

120гр

слатко од вишна, две топки сладолед

200 ден

================================================================================================================

СЛАДОЛЕД КУП СО СЛАТКО ОД ЈАГОДА

120гр

слатко од јагода, две топки сладолед

200 ден

================================================================================================================

СЛАДОЛЕД КУП СО ЧОКОЛАДЕН КРЕМ

120гр

чоколаден крем, две топки сладолед

200 ден

================================================================================================================

МАРТИНИ КУП

250гр

свежо овошје, топка сладолед, чоколаден прелив, шлаг

240 ден

================================================================================================================

ОВОШНА САЛАТА

200гр

свежо овошје, чоколаден прелив, шлаг

200 ден

================================================================================================================

БАНАНА СПЛИТ

400гр

банана, три топки сладолед, чоколаден прелив, шлаг

230 ден

================================================================================================================