БЛАГИ ВАФЛИ

Крем вафла / Крем сладолед вафла
400 гр. / 18цм
чоколаден крем (црн/бел), чоколадни трошки, банана, шлаг
170 ден / 200 ден

Детска вафла
чоколаден крем, свежо овошје, мед, m&m бомбони, чоколадни трошки и колачи , шлаг 450гр /18цм
210 ден.

Крем м&м вафла
чоколаден крем, м&м бомбони, чоколадни трошки, банана, шлаг 380гр / 18цм
210 ден

Киндер вафла
киндер крем, чоколадни трошки, банана, шлаг 350гр / 18цм
210 ден

Рафаело вафла
рафаело крем, чоколадни трошки, банана, шлаг 350гр / 18цм
210 ден

Бисквит вафла
чоколаден бисквит крем, чоколадни трошки, банана, шлаг 350гр / 18цм
210 ден

Сникерс вафла
сникерс крем, чоколадни трошки, банана, шлаг 350гр / 18цм
210 ден

Нутела вафла
нутела крем, чоколадни трошки, банана, шлаг 350гр / 18цм 
210 ден

Бабел вафла
нутела крем, киндер крем, џем од јагода, топка сладолед, шлаг 350гр / 18цм
230 ден

Чоко куп вафла
чоколаден крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг 350 гр/18цм
200 ден

Нутела куп вафла
нутела крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг 350гр / 18цм
230 ден

Бисквит куп вафла
чоколаден бисквит крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг 350гр / 18цм
230 ден

Сникерс куп вафла
сникерс крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг 350гр / 18цм
230 ден

Киндер куп вафла
киндер крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг 350гр / 18цм
230 ден

>Рафаело куп вафла
рафело крем, топка сладолед, шеќер во прав, чоколадни трошки, шлаг 350гр / 18цм
200 ден

Шехерезад куп вафла 
четири видови на џем, топка сладолед, шеќер во прав, шлаг 350гр / 18цм
200 ден

Шварцвалд вафла
чоколаден крем, слатко од вишна, топка сладолед, чоколадни трошки, банана, шлаг 350гр / 18цм 240 ден

Тиква вафла
тиква крем со брусница, слатко од тиква, деликато крем со бисквит, чоколаден крем, мелени ореви, мед, шлаг 400гр / 18цм
240 ден

Овошна крем вафла
чоколаден крем, свежо овошје, чоколадни трошки, шлаг 400гр / 18цм
230 ден

Вишна вафла/Вишна куп вафла
слатко од вишни, шлаг (сладолед) 350гр – 18/22цм
190/210 ден 

Јагода / Јагода куп вафла
џем од јагоди, шлаг (сладолед)350гр – 18/22цм
190/210ден

Малина вафла
џем од малини, шлаг (сладолед) 350гр – 18/22цм
180/210 ден

Капина вафла/Капина куп вафла 
џем од капини, шлаг 350гр – 18/22цм
180/210 ден

Преспанска вафла
џем од рендани јаболки со цимет, шлаг 350гр / 18цм
180 ден

Деликато вафла
деликато крем со бисквит, чоколадни трошки, шлаг(јагода, малина, вишна, ш.овошје, амарена, портокал со праска) 350гр / 17цм
230 ден

Милфеј вафла
милфеј крем, крем со бисквит, шлаг(јагода, малина, вишна, ш.овошје) 350гр / 17цм
240 ден

Чизкејк вафла
чизкејк крем(малина, вишна, ш.овошје) 350гр / 17цм
240 ден

Панакота вафла
панакота крем, деликато крем, чоколадни трoшки, шлаг 350гр / 17цм
240 ден

Тирамису вафла
тирамису крем, какао, чоколадни трoшки, шлаг 350гр / 17цм
240 ден

Јогурт вафла
јогурт крем, мелен бадем, сладолед, шлаг (вишна, амарена) 350гр / 17цм
250 ден

Чоко вафла
чоколаден деликато крем, сладолед, чок.трошки, шлаг, (бајадера,милка,тоблероне,рафаело,баунти,фереро,тофи) 350 гр/17цм
260 ден

Филаделфија вафла
филаделфија крем, сладолед, чок.трошки, шлаг, (манго, кукис, ф’стак) 350 гр/17цм
270 ден

СОЛЕНИ ВАФЛИ

Македонска вафла 160 ден – 350 гр/18цм
полнета со кашкавал, шунка, сирење, краставица, домат, маслинки, оригано

Омлет вафла 180 ден – 400гр/18цм
јајца, пил.шунка, кашкавал, сирење, печурки, домат, краставица, оригано

Вегетаријанска вафла 200 ден – 400гр/18цм
кашкавал, кромид, пиперка, домат, маслинки, печурки,  оригано,  сос од домати

Болоњезе вафла 200 ден – 400гр/18цм 190 ден
мелено јунешко месо, кашкавал, кајмак,  оригано

Пеперони вафла 220 ден – 400гр/18цм
кулен, моцарела, кашкавал, феферони, павлака, оригано, сос од домати

Пармезан вафла 220 ден – 400гр/18цм /span>
пармезан, моцарела, павлака, шери домат, оригано, сос од домати

Пица вафла/Кулен пица вафла 210/230 – 400гр/22цм ден
пил.шунка, кашкавал, печурки, маслинки, пиперка, домат, оригано, сос од домати

Италијанска пица вафла 240 ден – 450гр/22цм
св.пршута, кашкавал, моцарела, печурки, маслинки, пиперка, домат, оригано, сос од домати

Мартини вафла 240 ден – 450гр/18цм
св.пршута, кашкавал, сирење, павлака, маслинки, домат, кисела краставица, оригано

Кватро салами вафла 240 ден – 400гр/18цм
св.пршута, кулен, сланина, пил.шунка, кашкавал, павлака, печурки, оригано, сос од домати

Кватро формаџи вафла 230 ден – 400гр/18цм
гауда, зденка, горгонзола, кашкавал со зачин, павлака, пиперка, домат, маслинки, сусам

Стелато вафла 220 ден – 400гр/18цм
пил.шунка, кулен, кашкавал, печурки, павлака, оригано, сос од домати

Рукола вафла 220 ден – 400гр/18цм
рукола, св.пршута, моцарела, маслинки, оригано, сос од домати

Клуб сендвич вафла/Кулен клуб 180/200ден – 350гр
пил.шунка, кашкавал, павлака, домат, краставица, маслинки, марула, помфрит

Лосос клуб сендвич вафла 240 ден – 300гр
чаден лосос, домат, краставица, маслинки, марула, мајонез,  помфрит

Ројал сендвич вафла 240 ден – 450гр
св.пршута, сланина, пармезан, павлака, домат, краставица, маслинки, оригано, мајонез, марула, помфрит

Форнарини вафла 100 ден – 150гр
со рендано сирење

Помфрит 120 ден – 250гр

Помфрит со рендано сирење 140 ден – 270гр

Веџис компир 160 ден – 250гр

Начос 120 ден – 200гр
рендан кашкавал, салса сос, кечап

Начос чедар 160 ден – 220гр
чедар кашкавал, салса сос, кечап

Бургер вафла 290 ден – 550гр
јунешка плескавица, сланина, топено сирење, кашкавал, домат, краставица, марула, карамелизиран кромид, помфрит, дресинг, чедар сос, вафла

Чикен бургер вафла 260 ден – 550гр
пил.стек, топено сирење, кашкавал, домат, краставица, марула, помфрит, дресинг, чедар сос, вафла

Гиро вафла 250 ден – 450гр
свинско/пилешко месо, топено сирење, домат, краставица, кромид, зазики, сенф, помфрит, вафла

Плескавица вафла 270 ден – 400гр
јунешка плескавица, сланина, топено сирење, домат, краставица, веџис компир, вафла

Пастрмајлија вафла свинска 260/310ден – 450/450гр
свинско месо, кашкавал, јајце, буковец, феферони, сусам

Пастрмајлија вафла пилешка 240/290ден – 450/450гр
пилешко месо, кашкавал, јајце, буковец, феферони, сусам

 

 

 

ШПАГЕТИ, ТАЉАТЕЛИ, ТОРТЕЛИНИ, МАКАРОНИ

Фрути Ди Маре 290 ден – 350гр
шкампи, школки, лигни, ракчиња, лук, шери домат, магдонос, маслиново масло, пелат сос, бело вино, вафла

Карбонара 260 ден – 350гр
сланина, пармезан, јајца, маслиново масло, павлака за готвење, вафла

Кватро Формаџио 260 ден – 350гр
горгонзола, моцарела, пармезан, кашкавал, павлака за готвење, вафла

Алио Олио 240 ден – 350гр
шери домат, маслинки, пиперка, лук, магдонос, босилек, маслиново масло, пелат сос, вафла

Болоњезе 240 ден – 350гр
мелено јунешко месо, кромид, пелат сос, вафла

РИЖОТО

Пилешко 240 ден – 350гр
ориз, пил.стек, печурки, брокула, карфиол, морков, пиперка, кромид, шери домат, магдонос, пелат сос, вафла

Фрути Ди Маре 290 ден – 350гр
ориз, шкампи, школки, лигни, ракчиња, лук, кромид, шери домат, пиперка, тивкица, магдонос, пелат сос, бело вино, вафла

ВАФЛА САЛАТИ

Шопска салата 160 ден – 400гр
домат, краставица, кромид, сирење, маслинки

Посна салата 160 ден – 400гр
тофу сирење, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, зелена пиперка, пченка, маслинки, марула, вафла

Фреш салата 170 ден – 400гр
краставица, домат, шери домат, марула, ротквица, дајкон, маслинки, јаболко, круша, мелени ореви, кубети, дресинг, вафла

Рукола салата 190 ден – 200гр
рукола, пармезан, шери домат, вафла

Капрезе салата 190 ден – 300гр
моцарела, домат, босилек, вафла

Цезар салата 210 ден – 400гр
пилешко во кари, пармезан, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, маслинки, кубети, дресинг, марула, вафла

Аминта салата 220 ден 450гр
пилешко во кари, фета сирење, пармезан, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, маслинки, кубети, дресинг, марула, вафла

Печуркa салата 230 ден – 400гр
пилешко во кари, св.пршута, краставица, домат, шери домат, печурки, дајкон, ротквица, маслинки, пченка, зелена пиперка, мелени ореви, кубети, дресинг, марула, вафла

Италијанска салата 240 ден – 400гр
св.пршута, сланина, кашкавал, ореви, сусам, домати, шери домат, ротквица, дајкон, кубети, дресинг, марула, вафла

Мартини салата 270 ден – 400гр
телешко месо, пармезан, моцарела, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, маслинки, кубети, дресинг, вафла, марула, 

Туна салата 200 ден – 400гр
туна, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, пченка, маслинки, кубети, дресинг, вафла, марула

Салата со ракчиња 280 ден – 400гр
ракчиња, варено јајце, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, рузмарин, маслинки, кубети, дресинг, марула, вафла

Салата со лосос 290 ден – 300гр
лосос, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, рузмарин, маслинки, кубети, дресинг, марула, вафла

palacinki  

 

Palacinki2

ПАЛАЧИНКИ – единечна/порција

Мед и ореви 220гр 100 ден/190 ден

Џем и овошен прелив 220 гр 130 ден/250 ден
вишна, јагода, малина, капина

Коктел 250 гр 130 ден/250 ден
свежо овошје, џем, овошен прелив, шлаг

Чоколаден крем 220гр 110 ден/210 ден
чоколаден крем, банана, чоколадни трошки, шлаг, чоколаден прелив

Нутела крем 220гр 130 ден/250 ден
нутела, банана, чоколадни трошки, шлаг, чоколаден прелив,шлаг

Сникерс крем  220гр 130 ден/250 ден
сникерс крем, банана, чоколадни трошки, чоколаден прелив,шлаг, 

Биксив крем  220гр 130 ден/250 ден
бисквит крем, банана, чоколадни трошки, чоколаден прелив, шлаг

Рафаело крем 220гр 130 ден/250 ден
рафаело крем, банана, чоколадни трошки, чоколаден прелив, шлаг

Киндер крем 220гр 130 ден/250 ден
киндер крем, банана, чоколадни трошки, чоколаден прелив, шлаг

sladoled

СЛАДОЛЕД

Топка сладолед 50гр 40 ден

Порција сладолед 150гр 120 ден
три топки сладолед

Сладолед куп со слатко од вишна 120гр 120 ден
слатко од вишна, две топки сладолед

Сладолед куп со слатко од јагода 120гр 120 ден
слатко од јагода, две топки сладолед

Сладолед куп со чоколаден крем 120гр 120 ден
чоколаден крем, две топки сладолед

Мартини куп 250гр 230 ден
свежо овошје, топка сладолед, овошен прелив, шлаг

Овошна салата 200гр 200 ден
свежо овошје, чоколаден прелив, шлаг

Банана сплит 400гр 200 ден
банана, три топки сладолед, чоколаден прелив, шлаг

ordeveri  

 

ordeveri2

ОРДЕВЕРИ – мал/голем

Ордевер 250/500гр 400/800 ден
кашкавал, св. пршута, кулен, пил.шунка, маслинки

Мартини ордевер 400/800гр 600/1200 ден
кораб овчи кашкавал, рокфорд, овчо сирење, св.пршута, кулен, маслинки, похована зденка и крокети

Млечен ордевер 300/600гр 500/1000 ден
кораб овчи кашкавал, овчо сирење, моцарела, рокфорд, пармезан, димен кашкавал

Топол ордевер 350/700гр 350/700 ден
зденка, маслинки со моцарела, кромид, крокети моцарела

ОРДЕВЕР ПО ИЗБОР

Кашкавал  50/100 гр 80 ден/160 ден
Димен Кашкавал-кораб  50/100 гр 90 ден/180 ден
Кашкавал-овчи кораб  50/100 гр 120 ден/240 ден
Пршута Свинска  50/100 гр 110 ден/220 ден
Пршута Говедска 50/100 гр 150 ден/300 ден
Кулен  50/100 гр 90 ден/180 ден
Шунка Пилешка 50/100 гр 70 ден/140 ден
Овчо Сирење  50/100 гр 70 ден/140 ден
Моцарела  50/100 гр 90 ден/180 ден
Рокфорд  50/100 гр 90 ден/180 ден
Пармезан  50/100 гр 120 ден/240 ден
БРИ Сирење 100 гр 240 ден

ПОХОВАНИ

Зденки Поховани 120гр 160 ден
Кромид Похован 250гр 160 ден
Моцарела крокети  200 гр 200 ден
Маслинка со моцарела 200 гр  200 ден

ТОПОЛ ОРДЕВЕР 350/700гр 350/700 ден
зденка, маслинки со моцарела, кромид, крокети моцарела

Пилешки прсти 250гр  220 ден
Корнфлекс Пилешки прсти 250гр  280 ден
Помфрит 250гр  130 ден
Помфрит со рендано сирење 250гр  150 ден
Веџис компир 250гр  160 ден