blag-vafli-meni

БЛАГИ ВАФЛИ

Традиционална вафла 130 ден
чоколаден прелив, чоколадни трошки, шлаг

Крем вафла 160 ден
чоколаден крем (црн/бел), чоколадни трошки, банана, шлаг

Белгиска вафла 160 ден
чоколаден прелив, топка сладолед, чоколадни трошки, шлаг

Бриселска вафла 190 ден
шпагети од две топки сладолед, свежо овошје, шлаг

Крем м&м вафла 190 ден
чоколаден крем, м&м бомбони, чоколадни трошки, банана, шлаг

Крем сладолед вафла 190 ден
чоколаден крем, топка сладолед, чоколадни трошки, банана, шлаг

Киндер вафла 190 ден
чоколаден бел и црн крем, чоколадни трошки, банана, шлаг

Рафаело вафла 190 ден
рафаело крем (црн/бел), чоколадни трошки, банана, шлаг

Орео вафла 190 ден
орео крем, чоколадни трошки, банана, шлаг

Сникерс вафла 190 ден
крем со кикирики, чоколадни трошки, банана, шлаг

Нутела вафла 200 ден
нутела крем, чоколадни трошки, банана, шлаг

Овошна крем вафла  210 ден
свежо овошје, чоколаден крем, чоколадни трошки, шлаг

Шварцвалд вафла 220 ден
чоколаден крем, слатко од вишна, топка сладолед, чоколадни трошки, банана, шлаг

Јагода вафла / шумска јагода  170/220 ден
џем од јагоди / шумски јагоди, овошен прелив, шлаг

Вишна вафла 190 ден
слатко од вишни, овошен прелив, шлаг

Малина вафла  170 ден
џем од малини, овошен прелив, шлаг

Капина вафла  170 ден
џем од капини, овошен прелив, шлаг

Преспанска вафла 170 ден
џем од рендани јаболки со цимет, шлаг

Џем вафла по избор 170 ден
капини, малини, боровинки, рендани јаболки со цимет, јагоди, вишни, смокви, портокали

Крем вафла по избор 190 ден
чоколаден крем  (црн/бел) , нутела, киндер, рафаело, орео, сникерс

Детска вафла  170 ден
чоколаден крем, чоколадни топчиња, ресана, свежо овошје, мед

Коктел вафла  180 ден
свежо овошје, мед, шлаг

Мед вафла  160 ден
мед, ореви, цимет, шлаг

Банана куп вафла 180 ден
банана, топка сладолед, мед, шеќер во прав, цимет, шлаг

Шехерезад куп вафла  200 ден
четири различни видови на џем, топка сладолед, шеќер во прав, шлаг

Јагода / шумски јагоди куп вафла 200 / 240 ден
џем од јагоди / шумски јагоди, топка сладолед, овошен прелив, шеќер во прав, шлаг

Вишна куп вафла 200 ден
слатко од вишни, овошен прелив, топка сладолед, шеќер во прав, шлаг

Малина куп вафла  200 ден
џем од малини, топка сладолед, овошен прелив, шеќер во прав, шлаг

Капина куп вафла 200 ден
џем од капини, топка сладолед, овошен прелив, шеќер во прав, шлаг

Овошна куп вафла 200 ден
мешано конзервирано овошје, топка сладолед, шеќер во прав, шлаг

Малина сендвич вафла 200 ден
џем од малини, ванила крем, топка сладолед, шлаг

Ванила сендвич вафла 180 ден
ванила крем, топка сладолед, шлаг

Чоко куп вафла 190 ден
чоколаден крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг

Нутела куп вафла 220 ден
нутела крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг

Орео куп вафла 220 ден
орео крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг

Сникерс куп вафла 220 ден
крем со кикирики, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг

Киндер куп вафла 220 ден
чоколаден бел и црн крем, топка сладолед, чоколадни трошки, шеќер во прав, шлаг

Рафаело куп вафла 220 ден
рафаело крем (бел /црн), топка сладолед, шеќер во прав, чоколадни трошки, шлаг

Шварцвалд куп вафла 220 ден
чоколаден крем, слатко од вишна, топка сладолед, чоколадни трошки, шлаг

Топол ладен колач 190 ден
топено чоколадо, топка сладолед, шлаг

soleni-vafli

СОЛЕНИ ВАФЛИ

Класик вафла 120 ден
сирење, маслинки, оригано

Македонска вафла 150 ден
полнета со кашкавал, шунка, сирење, оригано

Кајгана вафла 160 ден
јајца, печурки, сирење, домат, маслинки, оригано

Омлет вафла 180 ден
јајца, шунка, кашкавал, сирење, печурки, домат, краставица, оригано

Скопска вафла  200 ден
јајца, колбас, печурки, сирење, домат, краставица, маслинки,  оригано

Вегетаријанска вафла  190 ден
кашкавал, кромид, пиперка, домат, маслинки, печурки,  оригано,  сос од домати

Болоњезе вафла 190 ден
мелено месо, кашкавал, кајмак,  оригано

Туна вафла 200 ден
туна, печурки, маслинки, домат

Пеперони вафла 210 ден
колбас, моцарела, кашкавал, феферони, павлака, оригано, сос од домати

Пармезан вафла 210 ден
пармезан, моцарела, павлака, шери домат, оригано, сос од домати солени вафли

Пица вафла 200 ден
шунка, кашкавал, печурки, маслинки, пиперка, домат, оригано, сос од домати

Кулен пица вафла 220 ден
кулен, кашкавал, печурки, маслинки, пиперка, домат, оригано, сос од домати

Италијанска пица вафла 240 ден
пршута, кашкавал, моцарела, печурки, маслинки, пиперка, домат, оригано,  сос од домати

Мартини вафла 230 ден
пршута, кашкавал, сирење, павлака, маслинки, домат, кисела краставица, оригано

Кватро салами вафла 230 ден
пршута, кулен, сланина, шунка, кашкавал, павлака, печурки, оригано,  сос од домати

Кватро формаџи вафла 220 ден
гауда, зденка, горгонзола, кашкавал со зачин, павлака, пиперка, домат, маслинки

Стелато вафла  210 ден
шунка, кулен, кашкавал, печурки, павлака,  оригано, сос од домати

Рукола вафла  220 ден
рукола, пршута, моцарела, маслинки,  оригано, сос од домати

Клуб сендвич вафла  180 ден
шунка, кашкавал, павлака, домат, краставица, маслинки, марула, помфрит

Кулен клуб сендвич вафла  200 ден
кулен, кашкавал, павлака, домат, краставица, маслинки, марула, помфрит

Лосос клуб сендвич вафла  240 ден
чаден лосос, домат, краставица, маслинки, мајонез, марула, помфрит

Сендвич ројал вафла  240 ден
пршута, сланина, пармезан, павлака, домат, краставица, маслинки, оригано, мајонез, , марула, помфрит

Форнарини вафла  100 ден
рендано сирење

Помфрит / (рендано сирење)  80/90 ден

Начос 90 ден
рендан кашкавал, салса сос, кечап

dodatoci-za-blagi-vafli

ДОДАТОЦИ ЗА БЛАГИ ВАФЛИ

Мед 10 ден
Шлаг 10 ден
Плазма кекс 20 ден
Мелени ореви 30 ден
Мелени лешници 30 ден
Мелени бадеми 30 ден
Слатко 30 ден
М&М бонбони 30 ден
Чоколаден крем 30 ден
Сладолед (топка) 40 ден
Свежо овошје  50 ден

martini-meni-hrana

ДОДАТОЦИ ЗА СОЛЕНИ ВАФЛИ

Павлака 30 ден
Кашкавал  50 ден
Кашкавал со зачин  50 ден
Сирење 50 ден
Моцарела  60 ден
Пармезан мелен 70 ден
Пршута 70 ден
Кулен  50 ден
Шунка  40 ден

salati

ВАФЛА САЛАТИ

Фреш салата 160 ден
марула, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, маслинки, јаболко, круша, мелени ореви, кубети, дресинг, вафла

Посна салата 160 ден
марула, тофу сирење, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, зелена пиперка, пченка, маслинки, вафла

Капрезе салата 170 ден
моцарела, домат, босилек, вафла

Рукола салата 170 ден
рукола, пармезан, шери домат, вафла

Туна салата 190 ден
марула, туна, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, пченка, маслинки, кубети, дресинг, вафла

Цезар салата 200 ден
марула, пилешко во кари, пармезан, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, маслинки, кубети, дресинг, вафла

Печурки салата 210 ден
марула, пилешко во кари, пршута, краставица, домат, шери домат, шампињони, дајкон, ротквица, маслинки, зелена пиперка, мелени ореви, кубети, дресинг, вафла

Аминта салата  210 ден
марула, пилешко во кари, фета сирење, пармезан, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, маслинки, кубети, дресинг, вафла

Италијанска салата  240 ден
марула, пршута, сланина, кашкавал, ореви, сусам, домати, шери домат, ротквица, дајкон, кубети, дресинг, вафла

Мартини салата  270 ден
марула, телешко месо, пармезан, моцарела, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, маслинки, кубети, дресинг, вафла

Салата со ракчиња  280 ден
марула, ракчиња, варено јајце, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, рузмарин, маслинки, кубети, дресинг, вафла

Салата со лосос  290 ден
марула, лосос, краставица, домат, шери домат, ротквица, дајкон, рузмарин, маслинки, кубети, дресинг, вафла

palacinki

ПАЛАЧИНКИ – единечна/порција

Мед и ореви 100 ден/170 ден

Џем и овошен прелив  100 ден/170 ден

Слатко и овошен прелив  130 ден/210 ден
вишна, јагода, малина, капина

Коктел  110 ден/190 ден
свежо овошје, џем, овошен прелив, шлаг

Чоколаден крем 110 ден/190 ден
чоколаден крем (црн/бел), банана, чоколадни трошки, шлаг, чоколаден прелив

Нутела крем 130 ден/210 ден
нутела, банана, чоколадни трошки, шлаг, чоколаден прелив

Сникерс крем  130 ден/210 ден
крем со кикирики, банана, чоколадни трошки, шлаг, чоколаден прелив

Орео крем  130 ден/210 ден
орео крем , банана, чоколадни трошки, шлаг, чоколаден прелив

Рафаело крем  130 ден/210 ден
рафаело крем (бел /црн), банана, чоколадни трошки, шлаг, чоколаден прелив

Киндер крем  130 ден/210 ден
чоколаден бел и црн крем, банана, чоколадни трошки, шлаг, чоколаден прелив

sladoled

СЛАДОЛЕД

Топка сладолед 40 ден

Порција сладолед 120 ден
три топки сладолед, овошен прелив, шлаг

Сладолед куп со слатко од вишна 120 ден
слатко од вишна, две топки сладолед, овошен прелив, шлаг

Сладолед куп со слатко од јагода 120 ден
слатко од јагода, две топки сладолед, овошен прелив, шлаг

Сладолед куп со чоколаден крем 120 ден
чоколаден крем, две топки сладолед, шлаг

Мартини куп 150 ден
конзервирано овошје, топка сладолед, овошен прелив, шлаг

Овошна салата 150 ден
конзервирано овошје, овошен прелив, шлаг

Банана сплит 150 ден
банана, три топки сладолед, овошен прелив, шлаг

Диња куп 200 ден
диња, три топки сладолед, свежо овошје, овошен прелив, шлаг

ordeveri

ОРДЕВЕРИ – мал/голем

Ордевер 350/700 ден
кашкавал, пршута , кулен, шунка, маслинки

Мартини ордевер 450/900 ден
кораб кашкавал, рокфорд, сирење, пршута, кулен, шунка, маслинки, похована зденка и маслинки

Млечен ордевер 450/900 ден
сирење, моцарела, рокфорд, пармезан, кашкавал

ОРДЕВЕР ПО ИЗБОР

Кашкавал  50/100 гр 90 ден/180 ден
Кашкавал со зачин  50/100 гр 90 ден/180 ден
Кашкавал-кораб  50/100 гр 120 ден/240 ден
Пршута  50/100 гр 110 ден/220 ден
Кулен  50/100 гр 100 ден/200 ден
Шунка  50/100 гр 70 ден/140 ден
Сирење  50/100 гр 50 ден/100 ден
Моцарела  50/100 гр 90 ден/180 ден
Рокфорд  50/100 гр 90 ден/180 ден
Пармезан  50/100 гр 120 ден/240 ден

ПОХОВАНИ

Парче зденка  30 ден
Капри крокети 100 гр 100 ден
Моцарела крокети  100 гр 140 ден
Маслинка со моцарела 100 гр  140 ден
Кватро стаџоне крокети 100 гр  140 ден